Program Details

Schedule Overview

The Presidential Leadership Institute begins on July 14 and concludes on July 20, 2019.  Participants will arrive on the campus of York College in York, Nebraska on July 14th and the program will begin that evening (shuttle services provided for those arriving by plane in Omaha).
 

Highlights of the program include (subject to change):
 

  • Tour of the Nebraska Governor's Mansion with an opportunity to interact with the Lieutenant Governor or Governor of Nebraska.
  • Lunch at the Governor's Mansion.
  • Interaction with former Nebraska Speaker of the Unicameral, Mr. Greg Adams.
  • VIP Tour of the Eisenhower Presidential Library.
  • The opportunity to meet and interact with Mary Eisenhower (granddaughter of President Eisenhower).  
  • Special classes taught by members of the York College faculty.
  • Team building projects designed specifically for your school.
  • Classes taught by leaders such as Dr. Nathan Mellor, CEO of Strata Leadership, LLC, the world's largest character based leadership company and Mrs. Linda Parker, Executive National Vice President and Independent Consultant with Arbonne International. 
  • Personal interaction and dinner hosted by Dr. Steve Eckman, President of York College.
  • Daily spiritual emphasis highlighted with nightly devotionals.


image22

Schedule

2019 Presidential Leadership Institute

Sunday, July 14
12:00 PM-6:00 PM Move into Kiplinger Apartments
7:00 PM   Kick-Off Dinner - Nathan Mellor (Miller Room)
8:30 PM S  Introductions & Orientation/Sponsors’ meeting/campus tour
9:30 PM   Sunday Evening Worship (Prayer Chapel)
11:00 PM  Lights out!

Monday, July 15
7:30 AM  Breakfast (Mackey Cafeteria)
8:15 AM  Presentation - Kelly Moore (Miller Room)
9:00 AM  School teams meet to define projects (assigned locations)
10:30 AM  Presentation -Nathan Mellor (Miller Room)
11:30 AM  Lunch (Mackey Cafeteria)
1:00 PM   Presentation - Mark Stansberry (Miller Room)
2:00 PM   Presentation - Thomas Hill (Miller Room)
2:45 PM   Break

3:00 PM   Presentation - Mary Eisenhower (Miller Room)

4:00 PM   Presentation - True Colors (Miller Room)
5:00 PM   Dinner (Mackey Cafeteria)
6:00 PM S  Group Activity (the Great Race)
8:00 PM   Assigned group recap of the day (Mackey Cafeteria)
8:45 PM   Presentations by assigned groups (Miller Room)
9:30 PM   Devotional (McGehee steps)  
11:00 PM  Lights out!

Tuesday, July 16
6:45 AM  Depart for Abilene, KS - Breakfast on the bus (Mackey Center)
9:30 AM  Eisenhower Library and Museum Tour-Mary Eisenhower
12:15 PM  Lunch (Eisenhower Library)
3:00 PM   Presentation - Shad Glass  (Eisenhower Library Auditorium)
4:00 PM   Depart for York
6:30 PM   Dinner (Mackey)
7:00 PM   School Teams (assigned locations)
9:00 PM   Assigned group recap of the day (Mackey Cafeteria)
9:30 PM   Presentations by assigned groups (Miller Room)
10:00 PM  Devotional (McGehee steps)
11:00 PM  Lights out!


Wednesday, July 17
7:30 AM  Breakfast
8:15 AM  School teams (assigned locations)
9:15 AM  Presentation - Major William Ostan (Miller Room)
10:00 AM  Presentation - Tami Heim (Miller Room)
11:30 AM  Lunch (Mackey Cafeteria)
12:30 PM  School teams (assigned locations)
3:30 PM S  Group Activity (Deal or No Deal)

5:00 PM   Dinner (Mackey Cafeteria)
6:00 PM   Presentation - Nathan Mellor (Miller Room)
6:45 PM   Presentation - Christi Lones (Miller Room)
8:00 PM   Assigned group recap of the day (Mackey Cafeteria)
8:45 PM   Presentations by assigned groups (Miller Room)
10:00 PM  Devotional (McGehee steps)
11:00 PM  Lights out!

Thursday, July 18
7:00 AM  Breakfast (Mackey Cafeteria)
7:30 AM  Board bus for Lincoln, NE (Mackey Center)
9:00 AM  Nebraska Unicameral - Former Speaker Greg Adams
10:30 AM  Tour of Nebraska State Capitol Building
12:00 PM  Lunch with Governor (Governor’s Mansion)
2:00 PM   Return to York
3:30 PM   School Teams (assigned locations)
6:00 PM   Dinner/Activities/Devotional (Eckman home)

9:30 PM   Return to campus
11:00 PM  Lights out!

Friday, July 19
7:00 AM  Breakfast
8:00 AM  Presentation -YC Student Panel (Miller Room)
8:45 AM  Presentation - Nathan Mellor (Miller Room)
9:30 AM  Assigned group wrap-up/lessons learned/evaluation
10:00 AM  Presentations by assigned groups (Miller Room)
10:45 AM  Team planning session (assigned locations)
12:00 PM  Lunch (Mackey Cafeteria)
1:00 PM   Final team planning session (Scheduled practice in BPAC)
3:00 PM   Team presentations (Bartholomew Performing Arts Center)
6:00 PM   Awards Banquet/final comments - Nathan Mellor (Miller Room)
9:30 PM   Open Mike Night!
11:30 PM  Devotional (McGeHee steps)
12:00 PM  Lights out!


Saturday, July 20 Continental Breakfast (Kiplinger Apartments Lobby)

image23

Sample Menu

(Menu is subject to change)

Breakfast Meals:

Quick breakfast (travel day):

  • Assorted Quiche, sausage or bacon egg croissants

Full breakfasts (regular days):

  • Scrambled eggs, bacon, chorizo, Spanish potatoes, tortillas, refried beans, roasted peppers, fried polenta cakes
  • Scrambled eggs, eggs to order, bagel and lox, English muffins, sausage, grilled ham, Hollandaise, hash browns, oatmeal
  • Biscuits and gravy, omelets, bacon, sausage, grits, scrambled eggs, hash brown patties, breakfast pizza,

All Breakfasts include continental: yogurt, fresh fruit, granola, bagels and cream cheese, doughnuts, hard-boiled eggs, cheese plate, muffins, croissants, cereal


Lunch Meals:

  • Lamb or Chicken Gyros, Chips, Hummus & Tapenade Bar
  • BBQ Smoked Pork Sandwiches, Brisket Sandwiches, Baked Beans, Broccoli
  • Grilled Chicken or Shrimp Caesar Salads, Spinach salad, Pita Pockets with Chicken/Tuna Salad

All lunches include salad bar, dessert bar and ice cream.


Dinner Meals:

  • Sweet & Sour Chicken, Crispy Orange Beef, Fried Rice, Crab Rangoons, Eggrolls
  • Hamburgers, Hot dogs, Chicken, with fixings.
  • Individual Chicken Pot Pies, Beef Wellington, Brussel Sprouts, Yukon Gold Potatoes
  • Chicken Parmesan, Shrimp Alfredo, Garlic Bread, Green Beans.

All dinners include salad bar, dessert bar and ice cream.


Friday night awards banquet:

  • Grilled halloumis salad with mandarin orange vinaigrette, Roasted chicken with lemon thyme cream, wild mushroom rice, zucchini & squash, mixed berry and chocolate cheesecake.

Sunday night banquet:

  • Prime rib, Teriyaki grilled salmon w/ pineapple, rice pilaf, mashed potatoes, honey dill carrots, green beans, fruit of the forest pie.

* Special meals can be cooked to order for those who have special dietary needs. 

image24